Tajemství užívání vlasových olejů

Hair oiling je fráze, která se v současné době ve světě kosmetiky velice často používá. Ať už se o propagaci této metody snaží blogeři, vlogeři či jiné celebrity, musíme říct, že se opravdu dostává stále hlouběji do povědomí obyčejných lidí.

Pokud vám také záleží na kráse, zdraví a stavu vašich vlasů, rozhodně byste se měli naučit nějaká z mnohých tajemství, která se skrývají za vlasovými séry.

Budete překvapeni tím, jak jednoduchá a efektivní metoda užívání vlasových sér vlastně je. Přečtěte si ty nejzákladnější informace o vlasových sérech, několikrát vámi vybrané sérum použijte a pak se i vy budete sami sebe ptát, jak jste dokázali bez séra tak dlouho fungovat?

Hair oiling – o co se jedná?

Hair oiling, neboli aplikace séra na vlasy je velice jednoduchá metoda, při které využíváme séra na vlasy, což jsou směsi vlasových olejů a dalších podpůrných složek. Tato séra můžeme používat jako vlasové masky, balzámy, kondicionéry či prostředky pro obnovu roztřepených konečků. Séra můžeme také používat jako sprej na vlasy.

Aplikace vlasových sér na dává mnoho výhod, na které u ostatních, syntetických produkt nejsme tak úplně zvyklí. Vlasová séra jsou velice efektivními pomocníky při hloubkové výživě a obnově vlasů. Kromě toho budou po několika týdnech léčby vaše vlasy silné a zdravé. Léčba je jednoduchá a můžete ji provádět sami, z bezpečí vašeho domova, bez nutnosti návštěvy vlasového salonu.

Ve zkratce: Aplikace vlasových olejů je velice jednoduchá a nesmírně efektivní metoda, která vašim vlasům dodává plnou regeneraci, výživu a ochranu před poškozením. Dále vám pomáhá vlasy zkrotit a dodat jim potřebný styling. Sérum se dále postará o konečné dodání lesku a krásné barvy. Séra jsou také skvělá v případech, kdy vám vlasy rostou příliš pomalu, či snadno vypadávají. Oleje pomáhají i od problémů s lupy a dalšími problémy s pokožkou hlavy.

V klasických obchodech naleznete spousty různých vlasových sér. Můžete si tedy vybrat jen tak ledajaké? Máte si vybrat to nejlevnější, nejdražší, nebo nějaké přesně uprostřed?

Existují nějaké typy olejů a sér? Jaké sérum si vybrat?

Nejlepší a obecně nejuznávanější klasifikací olejů a sér je jejich obsah mastných kyselin. Tyto kyseliny jsou odpovědné za obnovu vašich vlasů. Obnovují a ochraňují konečky. Dále jsou zdrojem velice silných vitaminů, které fungují jakožto kofaktory enzymů odpovědných za obnovu vlasů.

Musíte si dávat pozor na to, aby se vámi vybrané sérum svým obsahem a typem mastných kyselin hodilo k typu vašich vlasů. Séra mohou být určena k léčbě různých problémů a obsahují proto mnohdy různě veliké částice, které lépe penetrují jen určité typy vlasů Existují následující typy mastných kyselin:

  •  NASYCENÉ – mají malé částice, které se velice snadno dostanou do struktury vašeho vlasu. Následující mastné kyseliny mají tyto vlastnosti: laurová, myristová, stearová a palmitová. Nasycené mastné kyseliny můžeme nalézt v kokosovém, babassovém a palmovém oleji. Oleje, které jsou tvořeny hlavně nasycenými mastnými kyselinami jsou skvělé pro tlusté, těžké a zdravé vlasy, které potřebují ochranu.
  • MONONENASYCENÉ – všechny tyto kyseliny mají středně velké částice a střední schopnost průniku do vlasů. Omega-7 a Omega-9 se řadí právě do této skupiny. Mononenasycené mastné kyseliny se hodí pro většinu vlasů. Mononenasycené mastné kyseliny můžeme nalézt v následujících olejích: mandlový, makadamiový, sezamový, kameliový, moringový, buritiový a broskvový.
  • POLYNENASYCENÉ– mastné kyseliny s velkými částicemi, které jsou schopné obnovovat extrémně vysušené a poškozené vlasy. Říká se jim nepenetrující, jelikož mají tak velké molekuly, že zůstávají zachyceny na povrchu vlasu. Jejich funkce je ochrana vnějšku vlasu a obnova vnitřku Omega-3 a Omega-6 se řadí do této skupiny. Můžeme je nalézt v následujících olejích: grepový, slunečnicový, lněný, dýňový, Nigella-sativový a kukuřičný.

Výběr správného produktu závisí na typu a stavu vašich vlasů. Správně vybrané sérum vaše vlasy obnoví a dodá jim potřebnou ochranu. Sérum funguje jako kvalifikovaný lékař, který vás zbaví všech nedokonalostí.

Existuje mnoho metod aplikace séra a každá žena jistě objeví tu, která jí nejlépe sedne. Toto jsou ty nejdůležitější metody aplikace séra na vlasy:

  1. Aplikace na vlhké vlasy. je jednou z nejpopulárnějších metod. Skládá se z aplikace séra na vlhké vlasy. Sérum natřete na pokožku hlavy a na vlasy v celé jejich délce. Po 15-30 minutách vše smyjte šampónem. Sérum můžete také aplikovat na čisté vlasy po mytí. Několik kapek bude plně stačit (maximálně 5 mL, neboli jedna čajová lžička).
  2. Aplikace na suché vlasy. je velice komfortní metodou, která se skládá z aplikace séra na suché vlasy před jejich mytím. Vmasírujte si sérum do pokožky hlavy a zanechte jej na hlavě po dobu alespoň 30 minut. Ideálně se tato metoda provádí přes noc. Zanechte sérum na vlasech celou noc a poté jej ráno smyjte. Sérum bude mít dostatek času na to, aby dokázalo vašim vlasům dodat maximální obnovu.
    Aplikace séra na suché vlasy může také nahradit nutnost používání kondicionérů. Aplikujte sérum na své vlasy od poloviny jejich délky až po konečky. Nesmývejte sérum z vlasů. Oleje v séru mají okamžitý účinek a dodávají jim krásu a lesk. Pokud jsou konečky extrémně vysušené, můžete sérum používat i jako prostředek pro jejich obnovu. Aplikujte na ně 2-3 kapky séra několikrát denně.
  3. Přidání séra do další kosmetiky. Několik kapek séra můžete bez problému přidat k vaší oblíbené vlasové masce či vašemu oblíbenému kondicionéru. Sérum zintenzivní funkci kosmetického produktu. Lze jej také přidat do sprejových kondicionérů.
  4. Aplikace séra v míse. Jedná se o velice rychlou metodu aplikace séra na vlasy, která vlasy hloubkově obnovuje a vyživuje. Funguje jako taková „vlasová vakcína“. Kosmetický olej přidáváte do vody či bylinné infuze. Jeden litr infuze vyžaduje asi 5 mL séra. Tuto směs bylinek a olejů můžete dále obohatit přidáním lžíce medu, šťávy z aloe very či šťávy z citrónu. Celou infuzi si nalijte do velké mísy a namočte do ní své vlasy tak, aby byly všechny vlasy rovnoměrně pokryty směsí. Můžete také jemně masírovat pokožku hlavy. Sérum by se mělo nechat působit po dobu 5 až 10 minut. Po vyplácnutí séra vlasy šamponujte jemným šamponem.

Aplikaci oleje lze provádět během dne. V tomto případě je léčba kratší. Aplikujte olej na suché či vlhké vlasy a zanechte jej účinkovat po dobu jedné či dvou hodin. Oleje můžete také používat jako sérum, vmasírovat jej do vlasů či vlasových konečků, kdykoliv je potřeba. Jedná se také o skvělé řešení vlasové péče pro ty z nás, kteří jsou časově zatížení prací a vyžadují tu nejrychlejší a nejefektivnější léčebnou kúru. Vlasové sérum je možné aplikovat i během obědové přestávky!

Další technika zahrnuje ponechání séra na vlasech celou noc. Tato metoda zanechá vaše vlasy hloubkově regenerované a hydratované. Sérum si z vlasů vypláchněte nad ránem.

Jak oleje správně vymýt?
Na internetu je k dispozici velmi omezené množství informací co se produktů určených ke smytí vlasových sér týče a to i přes to, že je tato problematika velice důležitá. Olejová séra mají kontrolovat procesy odehrávající se na pokožce hlavy, takže by byla chyba, kdybyste si oleje z hlavy smyli silným šamponem plným chemie. Tím byste naprosto znehodnotili substance, díky kterým má sérum tak dobrý účinek. Co se denní péče týče, rozhodně sáhněte po přírodních šamponech a kondicionérech bez SLS a SLES, jelikož tyto substance nemají vyžadovaný účinek a pouze dráždí pokožku hlavy. Po aplikaci oleje na pokožku hlavy jej musíte po nějaké době zase smýt. Čas si můžete určit sami, či je k dispozici v příbalovém letáku vámi vybraného séra. Sérum, které si aplikujte od zhruba poloviny délky vašich vlasů směrem ke konečkům můžete na vlasech ponechat a nemusíte jej později vymývat. Vymývání se týká pouze celkové péče, kdy si sérum naneste opravdu všude.

Výsledky, aneb to, co nás zajímá

Budou výsledky užívání vlasových sér okamžité? Jak budou vlasy vypadat po aplikaci olejů a jaké výsledky můžeme při dlouhodobém užívání čekat?

Vaše vlasy budou změněny již po první aplikaci séra. Tato proměna je nejvýraznější, když si sérum necháte na vlasech přes noc a ráno si na ně sáhnete. Výsledek vám vyrazí dech. Vlasy budou hydratované a daleko snadněji upravitelné. Jedna věc, na kterou musíte dávat velký pozor, je pravidelnost. Díky každé aplikaci séra budou vlasy silnější a zdravější.

Při popisu výsledků užívání vlasových olejů a sér bychom byli schopni popsat mnoho stran, proto vám nabídneme jen opravdu velice zkrácenou verzi

  • vlasy jsou chráněny před mechanickým poškozením
  • aplikace vlasových sér chrání vlasy před pro vlasy náročnými atmosférickými podmínkami (vítr, mráz, déšť) a před slunečním zářením
  • vlasové kořínky jsou silnější, takže vlasy rostou rychleji
  • aplikace sér inhibuje tvorbu lupů
  • vlasové konečky již nebudou suché
  • vlasy budou lesklé a pružné
  • vlasy budou hedvábně hladké
  • vlasy se nebudou nabíjet statickou elektřinou
  • styling vlasů bude lehčí než kdy předtím
  • vlasy budou hloubkově vyživené
  • barva vlasů bude plnější a krásnější
  • vlasy již nebudou vypadávat
  • vlasy rostou rychleji

Chybi při užívání vlasových sér – jak se jim vyhnout

I když je aplikace sér na vlasy vcelku jednoduchá, může se stejně snadno stát, že se něco pokazí a vy tak nedosáhnete na vytoužené výsledky.

Zde je výčet častých chyb, kterých se můžeme při aplikaci sér na vlasy dopustit.

  1. Aplikace séra na vlasy, které jsou zatížené stylingovou kosmetikou. pokud užíváte jakoukoliv stylingovou kosmetiku, rozhodně si ji před aplikací séra z vlasů smyjte, jelikož tyto produkty velice efektivně ucpávají kutikuly, výsledkem čehož je, že se oleje obsažené v séru nedokáží dostat do vlasů.
  2. Aplikace nesprávného oleje. Před nákupem séra se pořádně podívejte na své vlasy a určete, jakou mají porozitu a v jakém jsou stavu. Pokud toto neuděláte a vyberte si sérum, které se k vašim vlasům nehodí, může vám vlasy zamastit a roztřepit.
  3. Dále musíte být opatrní co se dávkování oleje týče. Jedna lžíce oleje je optimální množství, které můžete na vlasy a pokožku hlavy aplikovat. Pokud si sérum aplikujete pouze na konečky, bohatě stačí dávka 2-3 kapek.
  4. Olejování mastných vlasů. Pokud pokožka hlavy produkuje přespřílišné množství mazu, mohou být folikuly slabé a vlasy mohou snadněji vypadávat. Proto aplikace oleje vlasy ještě více zatěžuje. Pokud tedy máte mastné vlasy, vyberte si takové sérum, které mastné vlasy nijak nezatěžuje.

Vlasová porozita– nám pomáhá s výběrem ideální séra

Vybíráme si séra, která se hodí ke stavu našich vlasů. Dalším indikátorem je ale vlasová porozita, podle které by se měl výběr sér odvíjet. Rozdíl mezi odlišnými typy vlasů je velice snadno definován a jeho určení není komplikované. Rozeznáváme tři typy vlasů: ty s nízkou, střední a vysokou porozitou. Porozita určuje stav vlasových kutikul. Povrch každého vlasu je těmito kutikulami tvořen.

  1. Vlasy s nízkou porozitou – tlusté, těžké, nejzdravější ze tří možností. Vlasy mají velice úzké kutikuly. Tento typ vlasů vyžaduje oleje s velice malými částicemi, které se mezi skulinky dokáží dostat. Oleje, které tyto částice obsahují, jsou například Dabur Vatika, Redken Diamond Oil, Dabur Amla a Dove Serum-In-Oil.
  2. Vlasy se střední/normální porozitou – stav vlasů s tímto typem bychom mohli definovat jako „normální“. Styling vlasů je nenároční a vlasy jsou po většině své délky zdravé. Jedinou rizikovou oblastí jsou konečky, které mohou velice snadno vysychat. Tento typ vlasů vyžaduje péči, jinak si může velice snadno poškodit. K péči o tento typ vlasů můžete používat následující produkty: L’oreal mythic oil, ALTERNA, Bamboo Smooth Kendi Oil Dry Oil, Moroccanoil Treatment, Bumble a bumble Invisible Oil, Kerastase Elixir Ultime, ALTERNA Bamboo Smooth Kendi Oil Pure Treatment Oil, Redken Diamond Oil, Dove Serum-In-Oil, Ojon Rare Blend Oil, Dabur Amla. Tyto kosmetické produkty obsahují vysoké množství omega-7 a omega-9 mastných kyselin – mononenasycených mastných kyselin se středně velkými částicemi. Tyto částice se dostanou do vlasů a vyživují je zevnitř.
  3. Vlasy s vysokou porozitou – suché vlasy, které mohly být poškozeny léčbou, atmosférickými podmínkami, sluncem, stylingovými prostředky či mechanickou námahou. Vlasy vyžadují intenzivní péči. Tomuto vlasovému typu se tak opravdu vyplatí věnovat tolik času, kolik vyžaduje. Doporučuje se užívat omega-3 a omega-6 poly-nenasycené kyseliny, které dokáží vlasy s vysokou porozitou regenerovat. Můžete si vybrat mezi následujícími séry: L’Oreal Mythic Oil, ALTERNA Bamboo Smooth Kendi Oil Dry Oil, Moroccanoil Treatment, Bumble a bumble Invisible Oil, Kemon Actyva Bellessere Oil, Redken Diamond Oil, Dove Serum-In-Oil, Ojon Rare Blend Oil, Dabur Amla.

Test vlasové porozity

Již víme, že pro určení naší vlasové porozity potřebujeme zhodnotit stav našich vlasů. Čím jsou poškozenější a slabší, tím vyšší je porozita. Existují ovšem i další metody. Vytrhněte si jeden vlas a projeďte po něm prstem. Pokud je vlas stále hladký, je zdravý a máte vlasy s nízkou porozitou. Pokud je hrubý, pak máte vlasy se střední porozitou.

Další metodou je položení vlasu na hladinu vody ve sklenici. Po 5-10 minutách zkontrolujte, jak vlas dopadl. Pokud stále plave, máte vlasy s nízkou porozitou, pokud se ponořil do poloviny sklenice, máte vlasy se střední porozitou a pokud se ponořil až na dno, máte vlasy s vysokou porozitou.

Čím hlouběji se vlas dostane, tím vyšší máte porozitu.